Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8979753

Maria Markowska 
Pani Maria Markowska z domu Muszyńska, urodziła się w Korcu na Wołyniu. Swoje dorosłe życie poświęciła pracy na rzecz gminy Łagiewniki. Pracowała w szkole podstawowej w Radzikowie, a także w Bielawie i Tuszynie. Tworzyła kursy oświatowe dla dorosłych, a w 1965 r. założyła Zasadniczą Szkołę Rolniczą w Radzikowie. Przez 20 lat prowadziła średnie Studium Zawodowe w Łagiewnikach, z jej inicjatywy powstało w tej miejscowości Technikum Zawodowe. M. Markowska prowadziła zespoły pieśni i tańca, akrobatyki ...
Pani Maria Markowska z domu Muszyńska, urodziła się w Korcu na Wołyniu. Swoje dorosłe życie poświęciła pracy na rzecz gminy Łagiewniki. Pracowała w szkole podstawowej w Radzikowie, a także w Bielawie i Tuszynie. Tworzyła kursy oświatowe dla dorosłych, a w 1965 r. założyła Zasadniczą Szkołę Rolniczą w Radzikowie. Przez 20 lat prowadziła średnie Studium Zawodowe w Łagiewnikach, z jej inicjatywy powstało w tej miejscowości Technikum Zawodowe. M. Markowska prowadziła zespoły pieśni i tańca, akrobatyki artystycznej oraz małych form teatralnych.. Kierowała zespołem „Tęcza”, który wtedy liczył 120 członków. Prowadziła zespoły przy Kole Gospodyń Wiejskich w Radzikowie i Stoszowie, w Gminnym Ośrodku Kultury kierowała grupą artystyczna „Biedronki”. Ze swoimi podopiecznymi jeździła na występy po Dolnym Śląsku i Polsce. Zespoły występowały w warszawskiej Sali Kongresowej, a także za granicą – w Niemczech i Czechach. Efekty ich pracy rzadko pozostawały bez nagród. Maria Markowska otrzymała 22 medale i odznaczenia za działalność oświatową i kulturalną.
Ostatnie lata mieszkała w dawnej SP w Radzikowie. W swoim mieszkaniu stworzyła "Izbę regionalną " Zmarła w czwartek 14 maja 2020 r.
Wspomnienia Marii nagrał Tadeusz Szot
Źródło - Rocznik Dzierżoniowski /Krzysztof Bach/2020
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1970-05-06
    komentarze: 0
    Obchody XXV-lecia Dolnego Śląska. Zespół pieśni i tańca "Tęcza" ...
  • Data: 2018-01-04
    komentarze: 0
    Maria Markowska w swoim mieszkaniu w szkole w Radzikowie.Zdjęcie ...