Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Budynek nr 7, ul. Nowowiejska, Dzierżoniów
voytekw: Sklep ogólnospożywczy po schodkach za moich czasów czyli jakieś pół wieku temu szło się Do sklepu na Schodki oczywiście szyldu Nie było ale tak Się potocznie mówiło tak patrzę na to zdjęcie I Myślę Sobie że jeżeli Dach nie cieknie to lepiej niech nie remontują Elewacji pierwszego piętra Po co budynek dalej oszpecac Wpisuje się głosową i za błędy przepraszam
Linia kolejowa nr 310 Kobierzyce - Piława Górna
Krzysztof Bach: Z niepotwierdzonych informacji które do mnie dotarły, wynika że w pierwszym etapie ruch na linii 310 zostanie przywrócony z Niemczy do Piławy Górnej. A szynobusy będą kursować z Niemczy do Wrocławia przez Dzierżoniów. Trochę mnie to dziwi bo z Łagiewnik do Niemczy prace na szlaku trwają. Natomiast z Łagiewnik do Kobierzyc cisza i może to będzie drugi etap.
Staw Bratoszów, Bratoszów
MacGyver_74: Jak dla mnie jest bardzo dobrze, szczególnie kamienica. :)
Gospoda Gerngrosslinde (nie istnieje), Pieszyce
Mmaciek: Lub wejść na tryb incogniot/prywatny lub po prostu wcisnąć CTRL + F5.
Płyty nagrobne rodziny Scholtze, Dzierżoniów
FM: Marmurowa płyta z końca XVIII w. upamiętniająca członków rodziny Scholtze. Na płycie wymienieni są: Willhelm Jeremias Christian Scholtze, Jeremias Scholtze oraz Maria Elisabett Scholtzin z d. Siegerlin.
Płyty nagrobne rodziny Scholtze, Dzierżoniów
FM: Marmurowa płyta z końca XVIII w. upamiętniająca członków rodziny Scholtze. Na płycie wymienieni są: Beata Heinrietta Friederika Scholtzin, Jeremias Scholtze oraz Maria Elisabethe Scholtzin.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

mietok
Iras (Legzol)
Hellrid
Hellrid
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Alistair
Alistair
MacGyver_74
Sendu
Parsley
Sendu
Rob G.

Ostatnio wyszukiwane hasła

Mosty pomorskie, kościół św michała, cieplice szkoła, Jawor, nowa sól w, bliszczyce, dwór czarne, Przystanek rynek, środkowa 7, Wał, wrocław, zakładowa, wrocław szewska, szkoła radiotechniczna Jelenia, składowa, narodowe, Narodowe forum, Plac orląt lwowskich przystanek, zakłady chemiczne Jelenia Góra, Dworzec swiebodzki, Smolecka, wyspa Piasek, Piasek, Piask, Piasku, Kościół NMP na Piasku, Śrubowa, katowice, legnica, Mią, Kronenberg, Wrocławski park przemysłowy, Park biznesu, Wieniec, Babimojska, mierczyce, granowice, Strzegomska 148, jaworska 5, powiat strzeliński, szczecin kapelle, szczecin kosciół, friedhof, zakłady optyczne Jelenia Góra, szczecin friedhof, pammin, wołczyn, loitz, Świdnica plac Grunwaldzki, Świdnica ul. Łukowa, myślibórz, II LO im. Piastów Śląskich, chojna Vereinshaus, Königsberg, kowary, słońsk, łońsk, przedmieście, pre, Racławickie, Güstebiese, noskowskiego, terenowa 6, szpital w cieplicach, szpital lwówek, szpital gryfów, Dąbrowica pałac, przychodnia lwówek, lwówek śląski ul. morcinka, Zdjęcia lotnicze, Zdjęcia lotnicze gró, ogo, zorka w cieplicach, szpital gryfów śląski, szpital lwówek śląski, Zdjęcia lotnicze b, celwiskoza w Jeleniej, muszyna nestor, gryfów Śląski ul. Rzeczna, Odra tower, Księgi, koszary wojskowe w Jeleniej Górze, koszary wojskowe e, luty, przemysł w Jeleniej Górze, browary osiedle, fabryki w Jeleniej Górze, piastowska jedlina zdroj, fsd, jedlina, jedności narodowej, mapy, Łodygowice, lotnicze, poznańskie tramwaje, Kościół na, Kościół na Ś, złotego pucharu, Kościół na sl, Kościół na Ślęży

 
 
 
 
Kamienne krzyże we Wrocławiu
Autor: Tony°, Data dodania: 2018-02-24 20:37:17, Aktualizacja: 2020-01-24 20:16:59, Odsłon: 5329

Kamienne krzyże, nazywane często pokutnymi lub krzyżami pojednania, są cenną pamiątką dawnych czasów. W tym artykule zgromadzone zostały informacje na temat krzyży z terenu współczesnego Wrocławia (historycznego miasta i okolicznych miejscowości włączonych do aglomeracji), nie tylko o obiektach istniejących, ale też zaginionych.

Z 1305 roku pochodzi najstarszy zachowany dokument,  ugoda pojednawcza,  w której opisane zostało wystawienie kamiennego krzyża na Śląsku. Od XIV wieku powstało bardzo wiele takich krzyży, będących najczęściej świadkami zbrodni i nieszczęśliwych wypadków. Istnieje wiele teorii, w jakich okolicznościach powstawały te zabytki. Oprócz funkcji wspomnianych w dokumentach pojednawczych niektóre pomniki służyły jako znaki graniczne, nagrobne lub pełniły funkcję wyłącznie ozdobną.

Współcześnie w granicach Wrocławia zachowało się pięć takich krzyży. Dawniej było ich prawdopodobnie dużo więcej. W archiwalnej literaturze z XIX i XX wieku wzmiankowanych jest kolejne dziesięć obiektów, które nie przetrwały do dnia dzisiejszego.

Karncza Góra

1. Karncza Góra - Pozostałości dwóch krzyży znajdują się na skraju terenu lotniska za ogrodzeniem, 8 metrów od ulicy Żwirki i Wigury przy drodze do Smolca. Wzmiankowane przez Maxa Hellmicha w 1923 roku jako stojące na cmentarzu przy drodze z Muchoboru Wielkiego do Smolca. Po II wojnie światowej uznawane za zaginione, odkryte 13 września 1994 roku. Krzyże były w złym stanie, połamane. Scalono je w 1999 roku i postawiono w miejscu odkrycia. Zdjęcia krzyży można zobaczyć tutaj: Krzyże pokutne - Karncza Góra

  Krzyż I o wymiarach 112x50x13 cm z granitu, brak jednego ramienia

  Krzyż II o wymiarach 117x69x14 cm z granitu, brak ramion

                                  Krzyż II
Krzyż I

 

 

2. Park Szczytnicki – Kamienny krzyż z Muchoboru Wielkiego, w 1976 roku przeniesiony po złamaniu do Parku Szczytnickiego, gdzie obecnie znajduje się przy zabytkowym kościele św. Jana Nepomucena. Wzmiankowany już w 1812 roku przez Heinzego jako stojący pół mili przed Wrocławiem. W 1910 roku Paul Kutzer pisał o nim: „po prawej stronie drogi do Muchoboru Wielkiego, w miejscu gdzie odbija droga do cegielni” Wymiary:  118x56x9 cm, z granitu, brak jednego ramienia. Zdjęcia krzyża: Krzyż pokutny - Wrocław (Szczytniki)

Krzyż w Parku Szczytnickim

 

3. Żerniki – okazały kamienny krzyż stoi przy polnej drodze wiodącej wzdłuż linii kolejowej między ulicami Kamiennogórską a Żernicką, w odległości 800 metrów na zachód od przejazdu kolejowego na ul. Żernickiej. Posiada rzadko spotykany ryt bełtu. Wymiary: 197x92x16 cm, z granitu, brak jednego ramienia. Zdjęcia krzyża: Krzyż pokutny - Wrocław (Żerniki)

Żerniki - kamienny krzyż

 

4. Arsenał – fragment kamiennego krzyża jest prezentowany w Sali ekspozycyjnej na parterze Muzeum Militariów w budynku Arsenału Miejskiego. Został znaleziony w 1946 roku podczas odgruzowywania miasta i przeniesiony do Arsenału. Na ekspozycji od 2000 roku. Wymiary obiektu: 48x22x24, wykonany z piaskowca, wyryty kord. Zdjęcia krzyża: Krzyż pokutny - Wrocław (Stare Miasto)

Krzyż na ekspozycji w Arsenale

 

 

Obiekty Zaginione

 

1. Gajowice – Kamienny krzyż znajdował się u zbiegu ulic Grabiszyńskiej i Gajowej oraz fosy. Wzmiankowany w 1868 i 1870 roku. Paul Kutzer w 1910 roku napisał o nim: „przy wjeździe do wsi na prawo od pierwszej nieruchomości”. Obiekt nie został od tamtego czasu odnaleziony, brak też znanych przedstawień tego zabytku.

2. Klecina – Kamienny krzyż odkryty w 1936 roku przy ogrodzeniu domu przy Schweidnitzer Strasse 4 – dziś ulica Czekoladowa. Po 1945 nie został odnaleziony.

Klecina - zaginiony krzyż kamienny

 

 

3. Plac Jana Pawła II – Kamienny krzyż stojący nad fosą, w pobliżu pomnika Bismarcka na placu Jana Pawła II (dawny Königplatz). Wydług M. Hellmicha miał wymiary 102x96x14 cm. Posiadał ryt kordu lub noża.

Krzyż na placu Jana Pawła II

 

4. Plac Orląt Lwowskich – Kamienny krzyż z inskrypcją  „1574/DEN 3 APRILIS/ERWEITTERTT/DER KI/RCHO/FF” znajdował się na opuszczonym cmentarzu przy Berliner Platz. Według Hellmicha miał wymiary 168x98x17 cm i był wykonany z granitu

Krzyż przy pl. Orląt Lwowskich

To prawdopodobnie przy tej budowli stał krzyż:

Stacja energetyczna przy pl. Orląt Lwowskich

5. Brama Mikołajska - Trzy krzyże znajdowały się przed Bramą Mikołajską we Wrocławiu, wzmiankowane w 1875 roku przez H. Luchsa.

6. Śląskie Muzeum Przemysłu Artystycznego i Starożytności - Kamienny krzyż przeniesiony w 1910 roku z przedmieścia Strzegomia, w 1923 roku opisywany jako stojący w ogrodzie muzealnym przy pl. Wolności. Obiektu po wojnie nie odnaleziono. Miał wymiary 108x42x24 cm, wykonany był z piaskowca, posiadał podwójny ryt: korda i topora, nie miał jednego ramienia.

Krzyż w ogrodzie muzeum przeniesiony ze Strzegomia

7. Ulica Legnicka - Kamienny krzyż stał przy kolumnie (kapliczce) zwanej „Kurkiem Wrocławskim” przy ul. Legnickiej. Stał na niskiej podstawie (cokole). Wzmiankowany w 1923 roku przez Hellmicha już jako zaginiony.

Zaginiony krzyż z ul. Legnickiej

7. Miejsce niezidentyfikowane - Kamienny krzyż opisywany jako stojący przy drodze do „roten Ochsen”. Wspomniany przez Paula Kutzera w 1910 roku.

 

Artykuł powstał w oparciu głównie o książkę autorstwa Daniela Wojtuckiego i Stanisława Zobniowa "Kamienne krzyże na Śląsku, Górnych Łużycach i Ziemi Kłodzkiej" wyd. Wrocław 2017


/ /
/ / A /
Tony | 2018-02-24 20:51:52
Nie mam wprawy w artykułach, ale mam nadzieję, że wszystko jest w porządku i tekst się nie rozjeżdża :-)
moose | 2018-02-27 10:49:40
Super sprawa.
zonia | 2018-02-24 21:00:05
Ciekawe!
Mmaciek | 2018-02-27 11:07:33
Niezła robota, brawo!