Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 6523217

Brama Świdnicka



Budowa
XIII XIX
Status
Nie istnieje
 
Pierwsze wiadomości o planowym wyburzeniu średniowiecznych murów i bram pochodzą z czasów wojny trzydziestoletniej.Kiedy dochodziło w roku 1633 do walk o Dzierżoniów. Nakazał to uczynić generał wojsk cesarskich Johann von Götz w odwecie za opór jaki stawiał gród. Zaczęto wówczas burzyć mury, bramy miejskie zaś spalono. Dalszym rozbiórkom zapobiegły wojska saskie, które przejęły miasto z początkiem marca tegoż roku. Dowódca książę Sachsen - Lauenburg przybył na czele 23 kompanii żołnierzy i 1300 szańcowników, ...
Pierwsze wiadomości o planowym wyburzeniu średniowiecznych murów i bram pochodzą z czasów wojny trzydziestoletniej.Kiedy dochodziło w roku 1633 do walk o Dzierżoniów. Nakazał to uczynić generał wojsk cesarskich Johann von Götz w odwecie za opór jaki stawiał gród. Zaczęto wówczas burzyć mury, bramy miejskie zaś spalono. Dalszym rozbiórkom zapobiegły wojska saskie, które przejęły miasto z początkiem marca tegoż roku. Dowódca książę Sachsen - Lauenburg przybył na czele 23 kompanii żołnierzy i 1300 szańcowników, nakazał odbudowę fortyfikacji bram. Wokół miasta usypano wał z pięcioma bastionami. Całość umocnień otoczono podwójną fosą. Dzięki czemu powstała forteca jako przedmurze dla Świdnicy.
W XVIII wieku rozpoczęła się stopniowa likwidacja dawnego systemu umocnień. W 1764 r. zapadła decyzja o rozbiórce wież przy Bramie Wrocławskiej i Świdnickiej. Odzyskany kamień sprzedano za 200 talarów. Wkrótce rozebrano również Bramę Świdnicką, ale po wzniesieniu w latach 1795 - 1798 nowego kościoła na miejscu rozebranego dawnego zamku, prowadzący jego budowę Leopold Niederacker ( 1753 -1806) zaprojektował i wzniósł ją ponownie w nowej, klasycystycznej formie. Na dwóch parach toskańskich kolumn, wspierał się trójkątny fronton ze stiukowym herbem miasta. Na jej formę wpłynąć mogły na przykład bramy miejskie Poznania, a zwłaszcza Brama Wroniecka. Niewątpliwie znane były one Niederackerowi, który zresztą pracował w poznaniu jako królewski inspektor budowlany, a wkrótce po zakończeniu prac w Dzierżoniowie. Aż do lat 50. XIX wieku magistrat Dzierżoniowa dbał o szczelność wewnętrznego pasa umocnień będącego barierą akcyzową niezbędną dla pobierania podatku od maki i mięsa (wprowadzonego w 1820 r. dla większych miast Sląskich). Po zmianie systemu podatkowego w 1860 r., niestety w latach 1859 - 1864 ostatecznie rozebrano wszystkie bramy miejskie, włącznie z Bramą Świdnicką (jako ostatnią) . W 1864 r. zasypano również fosę na prawo od byłej Bramy Ząbkowickiej, tworząc promenadę, aż do Wysokiego Szańca.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1300-1400
    komentarze: 0
    Dzierżoniów. Domniemany wygląd zamku książęcego w wieku XIV z ...