Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Budynek nr 7, ul. Nowowiejska, Dzierżoniów
voytekw: Sklep ogólnospożywczy po schodkach za moich czasów czyli jakieś pół wieku temu szło się Do sklepu na Schodki oczywiście szyldu Nie było ale tak Się potocznie mówiło tak patrzę na to zdjęcie I Myślę Sobie że jeżeli Dach nie cieknie to lepiej niech nie remontują Elewacji pierwszego piętra Po co budynek dalej oszpecac Wpisuje się głosową i za błędy przepraszam
Linia kolejowa nr 310 Kobierzyce - Piława Górna
Krzysztof Bach: Z niepotwierdzonych informacji które do mnie dotarły, wynika że w pierwszym etapie ruch na linii 310 zostanie przywrócony z Niemczy do Piławy Górnej. A szynobusy będą kursować z Niemczy do Wrocławia przez Dzierżoniów. Trochę mnie to dziwi bo z Łagiewnik do Niemczy prace na szlaku trwają. Natomiast z Łagiewnik do Kobierzyc cisza i może to będzie drugi etap.
Staw Bratoszów, Bratoszów
MacGyver_74: Jak dla mnie jest bardzo dobrze, szczególnie kamienica. :)
Gospoda Gerngrosslinde (nie istnieje), Pieszyce
Mmaciek: Lub wejść na tryb incogniot/prywatny lub po prostu wcisnąć CTRL + F5.
Płyty nagrobne rodziny Scholtze, Dzierżoniów
FM: Marmurowa płyta z końca XVIII w. upamiętniająca członków rodziny Scholtze. Na płycie wymienieni są: Willhelm Jeremias Christian Scholtze, Jeremias Scholtze oraz Maria Elisabett Scholtzin z d. Siegerlin.
Płyty nagrobne rodziny Scholtze, Dzierżoniów
FM: Marmurowa płyta z końca XVIII w. upamiętniająca członków rodziny Scholtze. Na płycie wymienieni są: Beata Heinrietta Friederika Scholtzin, Jeremias Scholtze oraz Maria Elisabethe Scholtzin.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

foxi
Popski
Popski
Popski
Alistair
Hellrid
sawa
sawa
Hellrid
Zbigniew Waluś
Hellrid
chrzan233
chrzan233
Hellrid
Hellrid
mietok
Iras (Legzol)
Hellrid
Hellrid
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Z dziejów kościołów dolnośląskich
Autor: SyG°, Data dodania: 2015-11-24 17:57:30, Aktualizacja: 2016-03-21 02:01:47, Odsłon: 1472

Historia kościołów w Owieśnie i Ostroszowicach

Kościół w Owieśnie, to budowla kasetonowa z polnego kamienia. Zdobi ją krótka, tępa  wieża pokryta łupkowa dachówką. Na wieży zawieszono dzwon. na szczycie, w głowicy umieszczono puszkę z dokumentami, a szczyt wieńczy długa iglica z wiatrowskazem.

Na jednym z obrazów, zawieszonych w kościele, przedstawiono fundatora klęczącego przed Ukrzyżowanym. Budowę kościoła, a także wyposażenie i dzwon ufundował, ówczesny właściciel Owiesna, Friedrich Bock z Dobrocina. Poświęcenie świątyni odbyło się 3 listopada 1583 r. przez proboszcza Schilling'a z Różanej, który został jednocześnie proboszczem kościoła owieśniańskiego. Nowy kościół był placówką filialną parafii w Różanej. W uroczystości, oprócz wspomnianego proboszcza, uczestniczył fundator Friedrich Bock z małżonką, proboszczowie: Gründman ze Stoszowic, Franz Rosens z Przedborowej, Franz Burkhard z Piławy Górnej i wierni z pobliskich miejscowości. W świątyni rozbrzmiewała muzyka i śpiewy w wykonaniu kilku uczniów i ich nauczyciela ze szkoły w Dzierżoniowie. 

Kościół w Owieśnie, podobnie jak wiele ewangelickich świątyń, na podstawie ustaleń pokoju westfalskiego https://pl.wikipedia.org/wiki/Pok%C3%B3j_westfalski , został przekazany katolikom i podporządkowany, jako filialny, tym razem parafii w Ostroszowicach (kościół ostroszowicki także został przekazany katolikom). Protestanci z Ostroszowic korzystali z dawnego kościoła katolickiego w  Grodziszczu, a owieśniańscy mieli swój kościół w Różanej.

W 1692 r. stworzono odrębną parafię katolicką w Owieśnie (być może było to spowodowane wybudowaniem, obok kościoła w Ostroszowicach, nowej świątyni protestanckiej).  Podatek kościelny wlaściciel Ostroszowic (von Netz), odprowadzał, na podstawie umowy z wiernymi dwóch wiosek (Grodziszcze i Ostroszowice) do Grodziszcza, z przeznaczeniem 2/3 należnej sumy na budowę nowego kościoła ewangelickiego w Ostroszowicach. Po zebraniu wystarczającej kwoty, za pośrednictwem Friedricha von Gellhorn, bez oglądania się na zakaz urzędu biskupiego (we Wrocławiu?), przystąpiono do budowy nowej protestanckiej świątyni w Ostroszowicach. Pierwsza msza z udziałem Friedricha von Gellhorn i nowo powołanego proboszcza Stübnera z Rogowa (Sobóckiego?) odbyła się 25 czerwca 1692 r. Proboszcz wygłosił piękne kazanie, a do komunii przystąpiło 14 wiernych. Friedrich von Gelhorn był też fundatorem dzwonów w obu świątyniach ostroszowickich. W wypadku kościoła katolickiego, prawdopodobnie była  to rekompensata za zgodę, na wybudowanie świątyni protestanckiej w tak bliskim sąsiedztwie.

W trakcie II WŚ wiele dzwonów kościelnych zdjęto z wież i przetopiono na potrzeby wojenne. Podobnie stało się z dzwonami ze świątyń w Owieśnie i Ostroszowicach. Jednak... po wojnie okazało się, że dzwon z Owiesna odnalazł się w Hamburgu, gdzie służył jako dzwon cmentarny. Odnalazły się też dzwony z obu kościołów w Ostroszowicach.

Obecnie wszystkie trzy jako depozyt organizacji ziomkowskich są zawieszone w kościele św. Michała w Emden (Dolna Saksonia, Niemcy). W ścisłej współpracy i braterstwie (ewangelikom i katolikom), rozbrzmiewają w jednej kościelnej wieży, na przeciwległym krańcu dawnych Niemiec. Identyfikacja dzwonów była możliwa dzięki odlanych na nich znakach identyfikacyjnych 9-13-60, 9-13-126 i 9-13-127 (9=Śląsk, 13=Dzierżoniów, 60=Owiesno,126, 127= Ostroszowice).  Dzwony i ich brzemienie zarejestrowano na https://www.youtube.com/watch?v=xpaiNkccffU  Wg fragmentów artykułów Ulfa Porrmann'a z Hamburga, na podstawie "Geschichte der Kirchengemeinde Lampersdorf" (Historia gminy kościelnej w Grodziszczu) -1929  Hermann Günther.  Poniżej zdjęcia kościoła św. Michała (Saint Michaelkirche) w Emden. /SyG/

 

 
 

 

 


/ / / 33 /
/ / / / 64 /
/ / / / 64 / /
/ / / / 64 / /
Krzysztof Bach | 2016-01-04 17:29:18
Bardzo ciekawa i mało znana historia.