Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Dokumenty
10
 
 
 
 
  ID: 5414447

Bielawskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Bieltex (dawny)



Budowa
1965
Status
Istnieje częściowo
Likwidacja
2005
 
Po zakończeniu działań wojennych powiat dzierżoniowski znalazł się pod wojskową administracją Armii Czerwonej. 10 października 1945 roku strona polska oficjalnie powołała Południowo Śląskie Zjednoczenie Przemysłu Bawełnianego w Dzierżoniowie ZPB. Proces przejmowania zakładów przemysłowych w powiecie dzierżoniowskim z rąk radzieckich przez ZPB rozpoczęto dopiero w sierpniu 1945 roku. W momencie zakończenia II wojny światowej polski przemysł włókienniczy zgrupowany był przede wszystkim w Łódzkim Okręgu ...
Po zakończeniu działań wojennych powiat dzierżoniowski znalazł się pod wojskową administracją Armii Czerwonej. 10 października 1945 roku strona polska oficjalnie powołała Południowo Śląskie Zjednoczenie Przemysłu Bawełnianego w Dzierżoniowie ZPB. Proces przejmowania zakładów przemysłowych w powiecie dzierżoniowskim z rąk radzieckich przez ZPB rozpoczęto dopiero w sierpniu 1945 roku. W momencie zakończenia II wojny światowej polski przemysł włókienniczy zgrupowany był przede wszystkim w Łódzkim Okręgu Przemysłowym. To właśnie tutaj na początku lutego 1945 r. powstał Centralny Zarząd Przemysłu Włókienniczego, kierujący poprzez powstałe później Dyrekcje Branżowe. 10 października1945 r. powołano Południowo - Ślaskie Zjednoczenie Przemysłu Bawełnianego w Dzierżoniowie (ZPB), które swoim działaniem obejmowało powiaty: dzierżoniowski, ząbkowicki, nyski, bystrzycki. kłodzki i wałbrzyski. W lutym 1946 r. po skomasowaniu mniejszych zakładów oraz wydzieleniu i podporządkowaniu Łódzkiej Dyrekcji Przemysłu Bawełnianego bielawskich zakładów "Dieriga" wraz z oddziałem produkcyjnym w Kudowie Zakrze, Zjednoczeniu Przemysłu Bawełnianego w Dzierżoniowie podlegało 28 zakładów włókienniczych (18 tkalni, 12 przędzalni) oraz trzy farbiarnie. Zjednoczenie Przemysłu Bawełnianego zostało zlikwidowane z dniem 1 stycznia 1947 r. Po zakończeniu działalności Zjednoczenia, większość podległych wcześniej zakładów rozpoczęła samodzielne funkcjonowanie, podlegające organizacyjnie Centralnemu Zarządowi Przemysłu Włókienniczego, a nastepnie Centralnemu Zarządowi Przemysłu Bawełnianego (od 1952 r. Centralny Zarząd Przemysłu Bawełnianego - Południe) ... (opracowane na podstawie "Organizacja i działalność Zjednoczenia Przemysłu Bawełnianego w Dzierżoniowie w latach 1945 - 1947" Bartosz Grogorcewicz w Rocznik Dzierżoniowski 2007). Rok 1947 zamknął okres rozdrobnienia, a jednocześnie otworzył okres scalania i zrastania się poszczególnych drobnych i większych zakładów włókienniczych, najpierw w dwa a potem w jedno przedsiębiorstwo. I tak 1 stycznia 1965 roku połączono BZPB im "Dąbrowszczaków" w Bielawie z PZPB w Pieszycach w jedno przedsiębiorstwo o nazwie Bielawskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. "Dąbrowszczaków " (w 1975 r. dodano do nazwy słowo "BIELTEX", które wkrótce stało się powszechnie używanym, właściwie jedynym używanym słowem dotyczącym firmy, podobnie stało sie z "Bielbaw"-em i "Bester"-em) z siedzibą w Bielawie ul. Wolności 22/24 jako dużą i wewnętrznie skooperowaną jednostkę. Zmieniła się struktura organizacyjna przedsiębiorstwa, która teraz składała się z 12 zakładów produkcyjnych w trzech miejscowościach: w Bielawie, Pieszycach i Kamionkach. W ten sposób "Bieltex" stał się jednym z największych przedsiębiorstw włókienniczych Dolnego Śląska i kraju.
Oddziały (zakłady) wyodrębnione terytorialnie wg Leksykon przemysłu Dolnego Śląska Jerzy Białowąs, Mścisław Machnicki Towarzystwo Rozwoju Ziem Zachodnich Wrocław 1969:
ZAKŁAD I - BIELAWA, ul. Wolności 22/24
ZAKŁAD II - BIELAWA, Przędzalnia Odpadkowa "E" ul. Wolności 67 , Tkalnia Mechaniczna "B" ul. Tkacka 17 ....
ZAKŁAD III - BIELAWA, Przędzalnia Średnioprzędna "B" ul. 1 Maja 23
ZAKŁAD IV - BIELAWA, Wykończalnia, Administracja, ul. Ostroszowicka
ZAKŁAD V - BIELAWA, Przędzalnia Średnioprzędna ul. Waryńskiego
ZAKŁAD VI - KAMIONKI ul. Górska 12
ZAKŁAD VII - PIESZYCE ul. Kopernika 137
ZAKŁAD VIII - PIESZYCE ul. Zamkowa 71
ZAKŁAD IX - PIESZYCE ul. Kopernika 85
ZAKŁAD X - PIESZYCE ul 9 Maja 3
ZAKŁAD XI - PIESZYCE ul. Kościuszki 15
ZAKŁAD XII - PIESZYCE ul. Świdnicka 33
Na skutek zmian społeczno-gospodarczych po roku 1989, miało miejsce załamanie w przemyśle włókienniczym nie tylko w Bielawie, ale i w całym kraju.2 największe zakłady – „Bielbaw” i „Bieltex”, które w najlepszym okresie zatrudniały w sumie ponad 13.000 pracowników – w pierwszej dekadzie XXI wieku zakończyły swoją działalność. Konsekwencją tych zjawisk jest degradacja obszarów funkcjonalnie powiązanych z upadłymi zakładami włókienniczymi.

Pod adresem Bielawa ul. Wolności 22/24 funkcjonowała przed wojną firma tekstylna "Mayer - Kaufmann AG" do której należała tkalnia mechaniczna o napędzie zbiorowym, tkalnia mechaniczna o napędzie indywidualnym oraz kotłownia i warsztaty pomocnicze, przy ul. Żeromskiego zaś przędzalnia średnioprzędna . Ten zespół oddziałów zwano często "Emką Dolną. "Emka Górna" to przędzalnia średnioprzędna wraz z kotłownią, która mieściła się w Bielawie Górnej przy ulicy Waryńskiego 22. Firma "Mayer - Kaufmann AG" produkowała przędzę bawełnianą i tkaniny surowe. Ten rodzaj produkcji utrzymywała się aż do lipca 1943 roku, kiedy to zakład przestawiono na produkcję zbrojeniową (części do samolotów i łodzi podwodnych) prowadzoną przez koncern Kruppa. Po wojnie był to Zakład I BZPB "Bieltex" który prowadził do końca działalność (tkalnia, zarząd i administracja, magazyny, hurtownia i sklep fabryczny, transport). W marcu 2005 roku w tętniącej niegdyś życiem tkalni "Bieltex"-u zamilkły ostatnie krosna. Był to koniec BZPB "Bieltex" (opracowane na podstawie książki "Bielawskie Bawełny Blaski i Cienie" Krzysztof Pludro)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1960
    komentarze: 0
    Reklamo-informacja.
  • Data: 1969
    komentarze: 2
    Bielawa, Bielawskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego "Bieltex"
  • Data: 1987-10
    komentarze: 1
    Oryginalna metka z kompletu pościeli wyprodukowanej w zakładzie.
  • Data: 1992
    komentarze: 0
    Bielawa. Bielawskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego "Bieltex"
  • Data: 1992
    komentarze: 0
    Bielawa. Budynek Zarządu "Bieltex" SA
  • Data: 2009-04-02
    komentarze: 0
    Komin zakładów Bieltex w Bielawie przy ul. Wolności.
  • Data: 2014-04-06
    komentarze: 4
    Bielawa, budynki BZPB "Bieltex " od strony zakładu
  • Data: 2015-04-19
    komentarze: 0
    Bielawa, Zakład Robót Elektrycznych EL-MONT. Widok na zabudowania ...
  • Data: 2015-04-19
    komentarze: 0
    Bielawa. Budynek należący do dawnych zakładów włókienniczych BZPB ...
  • Data: 2015-04-19
    komentarze: 0
    Bielawa, dom przy ul. Wolności 22 należący do dawnych Bielawskich ...
  • Data: 2015-04-19
    komentarze: 5
    Bielawa, dom przy ul. Wolności 23 należący do dawnych BZPB "Bieltex"
  • Data: 2015-04-19
    komentarze: 0
    Bielawa. Główna brama wjazdowa do dawnych Bielawskich Zakładów ...